سایت در حال بروز رسانی است لطفا فقط تماس بگیرید .  09363307407

0

تفاوت دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان

بازدید: 2,723 بازدید

بررسی 4 تفاوت دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان

جالب است بدانید که برای انواع سطوح، یک دوچرخه طراحی شده است تا دوچرخه سوار بتواند با استفاده از آن دوچرخه سواری کند. هر یک از این دوچرخه‌ها به دوچرخه سوار کمک می‌کنند تا بتواند بر روی شن و ماسه، جاده‌های خاکی، جاده‌های برفی و جاده‌های شهری دوچرخه سواری کند. از این‌رو در این مطلب قصد داریم، تفاوت دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان را بررسی کنیم تا در صورتی که قصد خرید دوچرخه را دارید، به‌راحتی بتوانید با داشتن اطلاعات در مورد آن‌ها تصمیم گیری درست و مناسبی داشته باشید.

تفاوت دوچرخه شهری و کوهستان چیست؟

دوچرخه‌های شهری به‌طور خاص برای دوچرخه سواری در سطح شهر طراحی شده‌اند. این نوع دوچرخه‌ها برای رفت و آمد در مسافت‌های کوتاه مناسب هستند و اغلب قفسه‌هایی برای حمل اشیاء نیز دارند.

دوچرخه های کوهستانی برای دوچرخه سواری در مسیرهای سخت طراحی شده‌اند. معمولاً دارای جعبه دنده هستند. بیشتر دارای نوعی کمک فنر یا سیستم تعلیق هستند. به همین دلیل برای دوچرخه سواری در نواحی ناهموار مناسب هستند.

دوچرخه شهری

دوچرخه‌های شهری به‌طور خاص برای دوچرخه سواری در سطح شهر طراحی شده‌اند. این نوع دوچرخه‌ها برای رفت و آمد در مسافت‌های کوتاه مناسب هستند و اغلب قفسه‌هایی برای حمل اشیاء نیز دارند. دوچرخه‌های شهری مشخصاتی شبیه به دوچرخه هیبریدی یا کراس اوور دارند.

با توجه به این‌که دوچرخه سوار از دوچرخه شهری برای طی کردن مسافت‌های مسطح استفاده می‌کند نیازی به جعبه دنده ندارند و تک دنده‌ای هستند.

بنابراین در صورتی‌که برای دوچرخه سواری درون شهری به دنبال خرید دوچرخه هستید، دوچرخه های شهری بسیار کاربردی هستند. علاوه بر این، استفاده از این دوچرخه‌ها منجر به کاهش آلودگی‌ هوا نیز خواهد شد و شما در کنار یک فعالیت سالم می‌توانید به حفظ هوای پاک نیز کمک کنید.

دوچرخه کوهستانی

دوچرخه های کوهستانی برای دوچرخه سواری در مسیرهای سخت طراحی شده‌اند. معمولاً دارای جعبه دنده هستند و دامنه دنده‌ای آن‌ها بسیار کم است تا دوچرخه سوار بتواند در مسیرهای شیب‌دار به راحتی پدال بزند. بیشتر دوچرخه های کوهستانی دارای نوعی کمک فنر یا سیستم تعلیق هستند. به همین دلیل برای دوچرخه سواری در نواحی ناهموار مناسب خواهند بود.

این نوع دوچرخه را می‌توان به عنوان دوچرخه توریستی نیز استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که به اندازه دوچرخه‌های توریستی سبک و کارآمد نیستند. دوچرخه های لاستیک پهن در دسته دوچرخه‌های کوهستانی قرار می‌گیرند. این نوع دوچرخه‌ها امکان دوچرخه سواری در شن و ماسه، گل و لای، صخره‌ها، سطوح باریک و ناهموار را فراهم می کنند. دوچرخه سوار با استفاده از دوچرخه کوهستانی راحت‌تر می‌تواند دوچرخه را در نواحی ناهموار و باریک کنترل کند. در حالت کلی، این نوع دوچرخه‌ها راحت و همه کاره هستند.

بررسی تفاوت دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان

در بخش‌های قبلی دوچرخه‌های شهری و کوهستانی را به طور خلاصه بررسی کردیم، در این بخش تفاوت دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان را با توجه به عوامل مختلفی بررسی خواهیم کرد. این تفاوت‌ها عبارتند از:

لاستیک‌های دوچرخه: اصلی‌ترین تفاوتی که بین این دو نوع دوچرخه مشاهده می‌شود، تفاوت بین لاستیک‌های آن‌هاست. لاستیک دوچرخه های کوهستانی پهن‌تر از چرخ دوچرخه های شهری هستند. همین تفاوت منجر به تغییر کاربرد این دو دوچرخه می‌شود. به‌همین دلیل دوچرخه سواران با استفاده از دوچرخه کوهستانی می‌توانند بر روی جاده‌های لغزنده، شن و ماسه و زمین‌های گل و لای نیز دوچرخه سواری کنند. اما دوچرخه‌ های شهری لاستیک ‌هایی باریک و بدون لبه دارند.

وزن دوچرخه: دوچرخه‌ های شهری به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که سبک باشند. سبکی این نوع دوچرخه‌ها منجر به افزایش سرعت دوچرخه‌سواری خواهد شد. در حالی‌که دوچرخه‌های کوهستانی وزن بیشتری دارند چون معمولاً از یک نوع استیل که به آن کرومولی نیز گفته می‌شوند، ساخته شده‌اند. به‌همین دلیل از استحکام و دوام بیشتری برخوردار هستند.

دنده دوچرخه: تفاوت دوچرخه شهری با کوهستانی در دنده‌های آن‌ها نیز قابل مشاهده است. دوچرخه های کوهستانی با دنده‌های مختلفی که دارند، این امکان را برای دوچرخه سوار فراهم می‌کنند که در قسمت‌های مختلفی اقدام به دوچرخه سواری نمایند. از این‌رو به کمک دوچرخه کوهستان به راحتی می‌توان تپه‌های شیب‌دار را طی کرد. این در حالی است که دوچرخه‌ های شهری چنین مزیتی ندارند و برای چنین سطوحی مناسب نیستند.

راحتی دوچرخه: یکی دیگر از تفاوت‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد، میزان راحتی دوچرخه‌هاست. دوچرخه‌ های کوهستانی با توجه به طراحی که دارند، راحتی بیشتری را برای دوچرخه سوار فراهم می‌آورد.

جمع‌بندی تفاوت دوچرخه شهری دوچرخه کوهستان

دوچرخه سواری یکی از فعالیت‌هایی است که باید اصولی انجام شود تا دوچرخه سوار بتواند به طور مستمر در این زمینه فعالیت داشته باشد. در صورتی که دوچرخه سوار، دوچرخه‌ای مناسب با کاربرد مدنظرش را نداشته باشد، با مشکلاتی نظیر خراب شدن دوچرخه یا وارد شدن آسیب به زانو یا کمر همراه خواهد بود. در این مطلب تفاوت دوچرخه شهری با دوچرخه کوهستان را بررسی کردیم، با استفاده از این اطلاعات می‌توانید برای هر کاربردی که مدنظرتان است از بین این دو نوع دوچرخه، انتخاب مناسبی داشته باشید.

دسته بندی آموزش دوچرخه سواری دسته‌بندی نشده مقالات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت