سایت در حال بروز رسانی است لطفا فقط تماس بگیرید .  09363307407

0

تأثیر دوچرخه‌سواری بر روی عضلات

بازدید: 328 بازدید

مانند تمام فعالیت‌های فیزیکی، دوچرخه‌سواری منظم باعث افزایش توان بدنی می‌شود. گنجاندن زمان کمی دوچرخه‌سواری در برنامه روزانه و یا کنار گذاشتن خودرو برای دوچرخه‌سواری، شاهد تغییرات چشم‌گیری در جسم و روح خود می‌شوید.

اما چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟

عضلات چهار سر ران

نیروی مؤثر در دوچرخه‌سواری: ۳۹%

عضلات چهار سر ران ۳۹ درصد از نیروی رکاب زنی را در زمان فشار آوردن به رکاب تأمین می‌کنند. همچنین یکی از بهترین روش‌های تمرین برای این عضلات زمانی است که با رکاب زنی ترکیب شود. البته باید به این نکته توجه داشت که قبل از تمرین حتماً باید کاملاً این عضله را با نرمش‌های سبک گرم کرده باشیم.

 

عضلات پشت ران

نیروی مؤثر در دوچرخه‌سواری: ۱۰%

عضلات پشت ران ۱۰ درصد از نیروی رکاب زنی را در دوچرخه‌سواری تأمین می‌کند. عضلات پشت ران جهت خم شدن زانو در زمان رکاب زنی، نیاز به ایجاد نیرو می‌کنند. جهت قوی شدن و افزایش قدرت تحمل این عضلات می‌توانیم دوچرخه‌سواری در تپه‌ها را انجام دهیم که البته پیشنهاد می‌شود این کار به آهستگی انجام شود تا از پارگی احتمالی این عضله جلوگیری شود.

 

عضلات پشت ساق پا

نیروی مؤثر در دوچرخه‌سواری: ۲۰%

عضلات پشت ساق پا ۲۰ درصد از نیروی رکاب زنی را تولید می‌کند. عملکرد اصلی آن تثبیت پنجه پا بر روی رکاب است. این عضلات به همان اندازه در راستای تأمین نیرو با عضله پشت ران و چهار سر ران هم هماهنگی دارد. معمولاً دوچرخه‌سواران به داشتن ماهیچه‌های پشت ساق پای قدرتمند و عضلانی معروف هستند.

 

عضلات سرینی

نیروی مؤثر در دوچرخه‌سواری: ۲۷%

ماهیچه‌های سرینی گروهی از سه ماهیچه هستند که ناحیه باسن را تشکیل می‌دهند. ماهیچه‌های سرینی ۲۷ درصد از نیروی دوچرخه‌سواری را تأمین می‌کند و به ما کمک می‌کند که در هنگام نشستن بر روی دوچرخه ثبات داشته باشیم.

 

عضلات شکم

نیروی مؤثر در دوچرخه‌سواری: ۴%

عضلات شکم باعث کاهش حرکات بدن به اطراف در زمان دوچرخه‌سواری می‌شود. همچنین ثابت نگه‌داشتن بدن بر روی زین یکی دیگر از موارد تأثیرگذار این عضله در زمان دوچرخه‌سواری است. زمانی که این عضلات به‌درستی درگیر شوند می‌توانند ۴ درصد از قدرت رکاب زنی را تأمین کنند. بزرگ‌ترین ریسک برای این عضله زمانی اتفاق می‌افتد که از دوچرخه با سایز نامناسبی استفاده کنید.

 

عضلات بالاتنه

درزمانی که شما به‌صورت ایستاده یا خم‌شده روی دسته دوچرخه‌سواری می‌کنید عضلات بالاتنه به شما کمک می‌کنند تعادل خود را حفظ کنید مخصوصاً درزمانی که مسیر حرکت را تغییر می‌دهید. نگه‌داشتن وزن بالاتنه برای مدت طولانی باعث افزایش قدرت بازوها می‌شود. داشتن حالت مناسب در زمان دوچرخه‌سواری بسیار مهم است در غیر این صورت باعث ایجاد احساس بی‌حسی و مورمور شدن در بازوها و درد شانه‌ها می‌شویم.

 

چگونه با دوچرخه‌سواری عضلات را تغییر می‌دهد؟

 

۱-افزایش فعالیت متابولیک

ازلحاظ اینکه دوچرخه‌سواری مقاومت بدن را در برابر فعالیت زیاد می‌کند بسیار ورزش مناسبی برای ساخت عضلات است. از بین بردن چربی‌های اضافی بدن و بیشتر کردن عضلات بدن خیلی بیشتر از ظاهر فیزیکی که شما می‌بینید تأثیرگذار است به این معنی که شما کالری بیشتری می‌سوزانید. شما می توانید با انتخاب دوچرخه کوهستان ویوا در مکان های خارج از شهر و مسیرهای  پر فرازو نشیب در کنار سلامتی از دوچرخه سواری لذت ببرید.

۲-کمک به کاهش و یا پیش‌گیری مشکلات سلامتی

 

 

اشتباهات رایج دوچرخه‌سواری که باید از آن‌ها پیش‌گیری کرد

 

همان‌طور که در بالا گفته شد، با رکاب زنی صحیح جواب خوبی از دوچرخه‌سواری خواهیم گرفت. اگر می‌خواهید یک دوچرخه‌سوار خوب بشوید دانستن اشتباهاتی که باید در دوچرخه‌سواری برای سالم نگه‌داشتن عضلات بدانیم، اطلاع داشته باشیم.

 

۱-سایز نامناسب دوچرخه

سایز نامناسب دوچرخه از بزرگ‌ترین اشتباهات در دوچرخه‌سواری است که باعث درد عضلات می‌شود. با نتخاب مناسب سایز دوچرخه قبل از خرید دوچرخه از صدمه دیدن عضلات خود پیش‌گیری کنید. برای مثال پایین بودن دسته دوچرخه باعث صدمه دیدن گردن شما خواهد شد.

 

۲-انتخاب اشتباه نوع دوچرخه

نوع دوچرخه باید با توجه به کاربری و مکانی که می خواهید از دوچرخه استفاده کنید باید انتخاب شود.انواع دوچرخه شهری و دوچرخه کوهستان و دوچرخه جاده ای و همچنین دوچرخه مردانه و دوچرخه زنانه باید به درستی انتخاب شود.

۳-اشتباهات گرم کردن بدن قبل از دوچرخه‌سواری و سرد کردن بدن بعد از دوچرخه‌سواری

گرم کردن بدن قبل از دوچرخه‌سواری بسیار مهم است. یک گرم کردن سبک باعث می‌شود اکسیژن خون بهتر به عضلات برسد بجای اینکه حجم زیادی به‌صورت یک‌باره وارد عضله شود. همچنین باعث کاهش صدمات احتمالی بعد از دوچرخه‌سواری خواهد شد.

راحت‌ترین روش برای گرم کردن بدن قبل از دوچرخه‌سواری، دوچرخه‌سواری آرام و با تمرکز بر روی عضلات به مدت ۱۰ تا ۱۲ دقیقه است. بعدازآن اگر شما احساس درد و سنگینی نداشتید می‌توانید دوچرخه‌سواری با سرعت‌بالا را شروع کنید.

بعدازاینکه دوچرخه‌سواری به پایان رسید با نفس‌های عمیق و آرام می‌توانید بدن را سردکنید.

 

دسته بندی دسته‌بندی نشده
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

No products in the cart.

Return To Shop
ورود به سایت